Here's who is nominated for this Year's Southern Hair and Beauty awards Â
Hundreds of entries have been submitted from across the south, all vying to win one of the coveted awards in the contest which is run by Johnston Press, the publisher of The News.
The winners of 12 categories will be announced at a glamorous ceremony, presented by beauty expert Gina Akers, at Fontwell Racecourse on Saturday, November 17.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe night has been sponsored by Oscar's Hair & Beauty Hairdressing and Hair Loss Solutions, in Eastbourne, owned by Oscarine Bennah.
She said: '˜It is so great to be able to support all these artists, particularly the young people who are just starting out in the industry.
'˜Every one who makes the short-list has worked so hard and it is great to be able to celebrate what they have achieved. I am very much looking forward to the night.'
Full details and tickets can be purchased at southernhairandbeautyawards.co.uk
Â
THE SHORT LISTÂ
Â
APPRENTICE OF THE YEAR
Ellie Murphy, Tonics Hair, Horsham
Charleigh Jenkins, La Belle Beauty, Worthing
Sophie Marshall, Mane Street Hair Design, Midhurst
Shara Muscroft, Beautilicious, Gosport
Jaycee Collins, Kate Preston, Fareham
Jenny Cornish, Kate Preston, Fareham
Zoe Rose Leaves, Escape Hair Lounge, Southsea
Jacob Tempest, Tony Wood Hairdressing, Southsea
Jasmine Wild, Tony Wood Hairdressing, Southsea
Â
BEAUTY SALON OF THE YEAR
Sponsored by Permanent Makeup Training
La Belle Beauty Worthing
Luscious VIP, Eastbourne
Buzby and Blue, Chichester
Vanilla Pod Beauty, Worthing
The Chilgrove Clinic, Chichester
Beautifix, Ringmer
The Beauty Bar, Eastbourne
BBeautiful, Southsea
The Treatment Rooms, Brighton
Â
BEAUTY THERAPIST OF THE YEAR
Sponsored by Sussex Beauty Training School
Kaiya Swain, Kaiya Rose Beauty, Pevensey
Hayley-Marie Atkins, Hayley-Marie Atkins, Portsmouth
Rose Pilich, Roses Beauty & Skincare, West Wittering
Emily Coombes, The Beauty Bar, Eastbourne
Jasmine Page, Sleeping Beauty, Burgess Hill
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdLeanne Macedo, Leanne Macedo Microblading and SPNU, Lee-on-the-Solent
Zena McCarthy, Harbour Hotel and freelance, Brighton
Â
COLOUR TECHNICIAN OF THE YEAR
Fae Miles, Fae Miles Hairdressing, Fareham
Holly Asargiotakis, Kate Mitchell Makeup Studio & Academy, Worthing
Elise Sharpe, Mark Searle, Fareham
Sam Headen, Head '˜n' Hair, Gosport
Jenna Knight, Innovation Hair, Alverstoke
Nicola Hamm, Escape Hair Lounge, Southsea
Andrew Smith, Andrew Smith Salons, Fareham
Lauren Butler, Lauren Butler Hair at DLH Studios, Gosport
Â
GENTS HAIRDRESSER OF THE YEAR
Sonny Collins, Hair Ott, Portsmouth
Craig Robinson, The Barbership, Southsea
Midi Benboudadi, The Barbership, Southsea
Jamie Martin, The Barbership, Southsea
Natalie Ewens, Natalie Ewens Hair, Chichester
Lisa Corsini, Natalie Ewens Hair, Chichester
Neil Hood, Edwards For Men, Southsea
Mike Baker, Pauper To King Barber Shop, Gosport
Â
HAIR SALON OF THE YEAR
Sponsored by Good Salon Guide
Luscious VIP, Eastbourne
Buzby and Blue, Chichester
Kate Preston Salons, Fareham
Creations Hair and Beauty, St Leonards
Lotus Styling, Bognor Regis
Natalie Ewens Hair, Chichester
Chandler & Hall, Southbourne
Tony Wood Hairdressing, Southsea
Â
HAIR STYLING SPECIALIST OF THE YEAR
Chaniece Collins, Molly Caswell Hairdressing, Portsmouth
Annette Bradford, Elegance Bridal Coiffure, Waterlooville
Natasha Chanel Semedo, Natasha Chanel Mobile & Bridal Hairdresser, Rogate
Binita Patel, B Beautiful by Binita, Crawley
Sam Headen, Head '˜n' Hair, Gosport
Nicola Hamm, Hair Lounge, Southsea
Laura Smith, Tony Wood Hairdressing, Southsea
Andrew Pearce, The Hairdressir, Southsea
Fae Miles, Fae Miles Hairdressing, Fareham
Â
HAIRDRESSER OF THE YEAR
Sponsored by Kate Preston Salons
Sian Chandler, Chandler & Hall, Southbourne
Josie Johnson, Tony Wood Hairdressing, Southsea
Sonya Silvester, Beautilicious Hair and Beauty, Gosport
Gemma Darrington-Eves, The Hair and Beauty Studio, Gosport
Warren Tattersall, Andrew Smith Salons, Fareham
Sam Headen, Head '˜n' Hair Gosport
Nicola Hamm, Escape Hair Lounge, Southsea
Ciara McNamee, Andrew Smith Salons Fareham
Lauren Butler, Lauren Butler Hair at DLH Studios Gosport
Â
JUNIOR HAIRDRESSER OF THE YEAR
Emily Bleathman, Sophisticated Hair Chichester
Emmajane Davis, Kate Preston Salons, Fareham
Rhiannon Hambeleton, Lotus Styling, Bognor Regis
Brooke Lyons, Jimmy Chop Chop, Crawley
Emma Walsh, Andrew Smith Salons, Fareham
Beth Moret, Chandler & Hall, Southbourne
Elsie-may Simmonds, Tony Wood Hairdressing, Southsea
Bethan Legg, Lisa Edwards, Chichester
Carla Louise Whiteford, Tony Wood Hairdressing, Southsea
Â
NAIL TECHNICIAN OF THE YEAR
Jolene Child, Your Gorgeous, Worthing
Dawn Shepard, Envious Hair & Beauty, Crawley
Dana Squibb, Diamond Quay, Fareham
Hayley-Marie Atkins, Hayley-Marie Atkins, Portsmouth
Jemma Binning, Beautilicious Hair and Beauty, Gosport
Lianne Chatfield-Batchelor, Nails and Aesthetics LCB, Havant
Penny Smith, Beautifix, Ringmer
Zeta Smith Linnens, Zitips, Southsea
Emily Coombes, The Beauty Bar, Eastbourne
Leanne Townsend, Harts & Bows, Burgess Hill
Laura Davenport, The Nail Boutique, Portsmouth
Erin Searle, Diamond Nail Salon, Fareham
Â
TRAINING CENTRE OF THE YEAR
Beautifully Educated Training Academy, Worthing
La Belle Beauty Academy, Shoreham by Sea
The Permanent Makeup Training Academy, Wivelsfield
Sussex Beauty Training School, Burgess Hill
Creative Touch Group, Rustington
Tony Wood Hairdressing, Southsea
Permanent Success, Wivelsfield
Folkestone College, Folkestone
Â
LIFETIME ACHIEVEMENT
Sponsored by Oscar's